آذربایجان غربی زیباست / معرفی آبشار سلوک ارومیه

روستای سلوک که در دره های عمیق و تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته بواسطه کوههایی که تا اواسط تابستان اغلب پوشیده از برف است و نیز چشمه سارهای طبیعی که از دل کوهها سرچشمه می گیرند، از مناطق دیدنی استان آذربایجان غربی است.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز،کوههای این منطقه از سرچشمه های اصلی رود روضه چای هستند که بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه ارومیه می ریزد.

روستای سلوک در شهرستان ارومیه واقع شده و شهرت آن بواسطه وجود آبشاری نسبتا بلند در انتهای این روستا است که در فصول پرباران از کیلومترها دورتر نیز می توان آن را تماشا کرد. در ضمن سلوک یکی از مهمترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی جهت ایجاد کمپهای سیاحتی و پناهگاههای کوهستانی می باشد.

آبشار سلوک ارومیه در روستای سلوک در فاصله ی ۳۲ کیلومتری در غرب شهر ارومیه در تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه، در دامنه های کوه دره سیاه قرار گرفته است.

روستای سلوک میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا قرار دارد. دره زیبای منتهی به آبشار، دره هفت چشمه نامیده می شود که آب روستا و آبشار آن را تامین می کند.

ارتفاع این آبشار تقریبا ۷۶ متر است. آب آبشار از آب شدن برف کوه های منطقه تامین می شود. این کوهها حتی در روزهای گرم تابستان تقریبا پوشیده از برف هستند. از جاذبه های آبشار مسیری است که آب به صورت پلکانی به سمت روستا جاری است.

در ماه های گرم سال، آب آبشار برای مصارف کشاورزی از بالادست آن قطع شده و نمای زیبای آبشار را کم رنگ می کند ولی در فصل بهار زیبایی آبشار سلوک در طبیعت موانا به اوج خود می رسد. طبیعت زیبای منطقه موانا بیشتر متاثر از زیرآبه های جاری از قله های ستاره لوند، دره وش و کوههای ترگور است.

آبشار اصلی این دره با حدود یک ساعت کوهپیمایی در بالادست آبشار اولیه جلوه بیشتری دارد ولی مسافران و خانواده ها، به همان آبشار اولیه رضایت می دهند و از مواهب طبیعت آن لذت می برند.

این منطقه در میان اهالی به سولوک هم شناخته می شود. طبیعت دیدنی و زندگی ساده و صمیمی و بی تکلف مردم آن موجب جذب گردشگران است. همه جای چراگاههای این روستا می توان اسبهایی که بدون زین و حفاظ برای خود در گوشه ای آزادانه در حال چرا هستند را تماشا کرد.

در سالهای اخیر برای تماشای آبشار معروف این روستا جایگاه و پارکینگ و دیگر امکانات نسبی نیز ایجاد شده که به رونق اقتصادی روستا نیز کمک کرده است.

این آبشار در فاصله حدود چهل کیلومتری غرب شهرستان ارومیه، در دامنه کوه دره سیاه در روستای سلوک قرار دارد. این روستا نیز میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا واقع شده است.