آذربایجان غربی زیباست/ معرفی برکه گلمرز ارومیه

تالاب گلمرز، یکی از تالاب‌های ایران است، که در روستای گلمرز از توابع شهر ارومیه قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، روستای گلمرز یکی از روستاهای بخش دهستان باش قلعه بوده، که دارای چشمه‌ها و تالاب‌های بزرگ و کوچکی است. هر یک از این تالاب‌ها جلوه بی نظیری به طبیعت دست نخورده این روستا بخشیده است. این تالاب نام خود را از روستای گلمرز گرفته است و با نام برکه یا آبگیر گلمرز مشهور شده است. در این متن به معرفی تالاب، مسیر دسترسی، بهترین فصل سفر، آدرس، جاذبه‌های دیدنی نزدیک، زیست بوم منطقه، مسیر روستایی، آب و هوای منطقه و لوکیشن تالاب گلمرز ارومیه می‌پردازیم.

بهترین فصل برای رفتن و دیدن تالاب گلمرز

در تمام فصول سال این تالاب جلوه و چهره متفاوتی به خود می‌‌گیرد. به عبارتی ساده تر این تالاب در تمام فصل‌ها زیبایی و جذابیت‌ خاص خود را حفظ می‌کند. با توجه به طبیعت سردسیر ارومیه بهتری فصل برای دیدن تالاب گلمرز ارومیه در فصل های پرآب و سرسبز سال یعنی فصل بهار می باشد. با این حال دیدن تالاب در کار زمین های مملو از برف نیز لذت بالایی دارد به همین دلیل اکثر مسافران این تالاب فصل های بهار و دشمنان را برای دیدن این تالاب انتخاب می‌کنند. در فصل تابستان طبیعت این تالاب پذیرای افرادی است که حاضر هستند برای دور ماندن از هیاهوی شهری حتی برای یک روز هم که شده به دامان طبیعت پناه ببرند. فصل بهار را می توان بهترین فصل برای استفاده از بیعت تازه جان گرفته تالاب انتخاب کرد.

 آدرس تالاب گلمرز

در ایران تالاب‌ها ، آبگیرهای زیبای بسیاری وجود دارد. یکی از این تالاب‌ها، تالاب گلمرز ارومیه است. این مکان طبیعی و زیبا در روستای گلمرز از توابع ارومیه واقع شده.

مسیر دسترسی به تالاب گلمرز ارومیه

برای رسیدن به تالاب گلمرز ارومیه دو مسیر دسترسی وجود دارد. با استفاده از هریک از این رو مسیرهای پیشنهادی می‌توانید به راحتی به این تالاب برسید.این دو مسیر عبارت‌اند از:

  • مسیر شماره ۱:

شهر ارومیه – جاده خاتم الانبیا مسیر ترمینال به ابوذر – نرسیده به پل ابوذر – بعد از جاده قدیم حاجی پیرلو – جاده قدیم (فرعی) توپراق قلعه – بعد از تکالو – تالاب گلمرز ارومیه

  • مسیر شماره ۲:

ارومیه – جاده دریا – بزرگراه خاتم الانبیا – خیابان المهدی – بعد از ریحان آباد نرسیده به روستای حاجیلو –ورودی به سمت تالاب گلمرز ارومیه

با توجه به مسیر های موجود شما می توانید به راحتی و با استفاده از بزرگراه خاتم الانبیا در شهر ارومیه به این تالاب رسیده و از مناظر آن لذت ببرید. حتی شما می توانید بعد از مشاهده این طبیعت بکر تالاب مسیر را ادامه داده و وارد بزرگراه دریا شده و به دریاچه ارومیه نیز برسید.

جاذبه های دیدنی اطراف تالاب

این تالاب به دلیل داشتن طبیعت بکر به عنوان یکی از مقاصد طبیعت گردی دوستداران طبیعت است. براستی باید ادعا کرد که طبیعت دست نخورده تالاب گلمرز را به عنوان یکی از مناظر بکر ایران به گردشگران معرفی کرد. با توجه به نزدیکی این تالاب به شهر ارومیه و در مسیر جاده دریا بودن آن، باز هم تعداد گردشگرانی که به این تالاب سفر می کنند در طول سال کم است به همین دلیل طبیعت و جاذبه های دیدنی این تالاب به صورت طبیعی و دست نخورده باقی مانده است.

قایق سواری در تالاب گلمرز

با توجه به وجود دریاچه ها و آبگیرهای طبیعی در این بخش ما شاهد درختان بزرگ و مراتع سرسبز هستیم. شما می توانید به راحتی در کنار این آبگیر و تالاب از وجود مراتع سبز و درختان تنومند استفاده کنید. با توجه به حضور کم گردشگران بعضی از افراد مراحل اقدام به کرایه قایق در این تالاب ها کرده اند که شما می توانید با رعایت نکات ایمنی و استاندارد ها از این قایق ها برای تالاب گردی استفاده کنید. در هنگام قایق سواری نیز باید موارد ایمنی از قبیل پوشیدن جلیقه نجات از طرف گردشگران حتماً رعایت شود. قایق های پدالی استفاده شده در این تالاب ممکن برای استفاده از محیط تالاب مناسب می باشند اما در صورتی که شنا کردن بلد نیستید بهتر است از قایق موتوری استفاده کنید که خطر کمتری دارد.

جلوه تالاب گلمرز در فصل زمستان

در فصل زمستان طبیعت این تالاب برای افراد علاقه مند به عکاسی و نقاشی بسیار مناسب می باشد. ترکیب رنگ تیره درختان با رنگ سفید برق و استفاده از انعکاس این رنگ ها در آب های تالاب مناظر زیبایی را به وجود می آید که تنها شما می توانید در تابلو های نقاشی و عکس های حرفه ای شاهد آن باشید.

جلوه آبگیر گلمرز در فصل تابستان

فصل تابستان به دلیل سبز شدن تمامی درختان می تواند یکی از فصول زیبا در تالاب گلمرز ارومیه باشد. بخشی از این تالاب در کنار چندین درخت قدیمی و تنومند است که در هنگام غروب منظره زیبایی به تالاب اضافه می کند. شما می توانید به راحتی در اطراف تالار قدم زده و بین زمین ها و مراتع سرسبز به سمت درختان حرکت کنید. همچنین ورودی و خروجی تالاب نیز در دو بخش به دور از هم قرار دارند. فرقی نمی کند که شما از کدام طرف تالاب حرکت در هر صورت قطعات به یکی از این مسیر ها برخورد خواهید کرد. آب تالاب در فصل تابستان کاهش پیدا می کند. با کاهش آب تالاب شما شاهد جزیره‌هایی خواهید بود که از داخل تالاب بیرون آمده اند. در صورتی که بارش خوب باشد این جزیره ها به زیر آب خواهند رفت.

امکانات رفاهی تالاب گلمرز ارومیه

امکانات قرار داده شده در تالاب گلمرز ارومیه با توجه به نزدیکی به شهر ارومیه در حد امکانات پایه است. وجود چند مغازه و فروشگاه و برای فروش مواد غذایی و بخش های اجاره قایق های پاروی و قایق موتوری و امکانات اولیه بهداشتی را می توان در اطراف تالاب مشاهده کرد. با توجه به افزایش مسافران و گردشگران به این تالاب امکانات دیگری مانند کافه ها و رستوران نیز در اطراف این تالاب قرار گرفته است.

بیشتر مراکز و امکانات تفریحی تالاب گلمرز ارومیه در مسیر ورودی به تالاب قرار داشته و شما می توانید از آن‌ها استفاده کامل را ببرید. در این مراکز تفریحی امکان اجاره قایق موتوری به همراه راننده و یا قایق های تفریحی رکابی دو نفره وجود دارد و شما می توانید با استفاده از این قایق ها به راحتی در داخل تالاب به گشت گذار بپردازید. برای بازدید از تالاب نیازی به پرداخت وجه از طرف گردشگران (داخلی و خارجی) نیست اما برای استفاده از امکانات مثل رستوران ها و قایق سواری باید مبلغی را پرداخت کنید.

رستوران‌های تالاب گلمرز

غذا های ارائه شده در رستوران ای تالاب گلمرز ارومیه شامل غذاهای بومی و غذاهای اصلی ایرانی مانند جوجه کباب و کباب کوبیده است. در کنار این موارد شما می توانید از غذاهای دریایی مانند ماهی کباب نیز استفاده کنید که از ماهی های داخل تالاب استفاده شده است.

آیا شنا‌کردن در برکه گلمرز آزاد است؟

به دلیل عمق بالای تالاب شنا کردن در آن ممنوع است و با خاطیان برخورد جدی می شود. در سال های گذشته نیز یک حادثه غرق شدن در تالاب گلمرز ارومیه باعث شده که توجه مسئولان به شنا نکردن افراد در تالاب بیشتر شده و مانع هرگونه شنا در تالاب می شوند.

فاصله تالاب گلمرز ارومیه تا نزدیک ترین شهر

تالاب گلمرز ارومیه فاصله بسیار کمی تا مرکز شهر ارومیه دارد. فاصله این تالاب تا مرکز ارومیه چیزی در حدود ۱۱ کیلومتر است که با خودرو شما می توانید در کمتر از نیم ساعت به این تالاب برسید. نزدیک‌ترین شهر یا روستا به این تالاب شهرک گلمرز می باشد. این شهرک در فاصله ۲ کیلومتری از این تالاب قرار گرفته است. شما می توانید برای استراحت و یا تهیه غذا به این شهرک مراجعه کنید. این شهر که به عنوان روستای گلمرز نیز شناخته می‌شود دارای جمعیتی کمتر از ۱ هزار نفر می باشد که عموم آن‌ها کشاورزی می باشند.

مسیر روستایی برکه گلمرز

مسیر روستایی این تالاب از مزارع کلم و آفتابگردان پوشیده شده است و اگر در فصل تابستان و قبل از برداشت گل آفتابگردان به این تالاب سفر کنید شاهد مزارع زیبای آفتابگردان نیز خواهید بود که در غروب آفتاب منظره زیبایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در روستای گلمرز نیز آب انبار های قدیمی وجود دارد که شما می توانید از آن‌ها بازدید کنید.

زیست بوم جانوری تالاب گلمرز ارومیه

به علی نزدیک به شهر ارومیه و نزدیکی به روستا ها اکثر زمین های اطراف تالاب گلمرز ارومیه را زمین های کشاورزی تشکیل داده اند. با این حال شما می توانید در فصل بهار و اواخر پاییز که زمان کوچ و سفر پرندگان است تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در این تالاب مشاهده کنید. به دلیل نزدیکی این تالاب به دریاچه ارومیه و نزدیکی آن به زمین های کشاورزی پرندگان کمتری به این تالاب ورود می کنند.

انواع غاز وحشی و اردک به عنوان پرندگان بومی و مهاجر در برکه گلمرز ارومیه زندگی و رفت و آمد دارند. در داخل تالاب نیز شما می توانید انواع ماهی کپور و قزل آلا را در این دریاچه مشاهده کنید. حیوانات و جوندگان دیگر نیز در نزدیکی این تالاب زندگی می کنند به که دلیل حضور انسان ها در کنار تالاب عموماً در دید نبوده و شاید در شب ها بتوانید تعدادی از آن‌ها را لابه لای درختان مشاهده کنید.

شما می توانید به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی در این تالاب اقدام به غذا دادن به پرندگان کنید. در صورتی که شانس با شما یار باشد و تعداد غاز های وحشی و اردک های تالاب زیاد باشند شما پذیرای تعداد زیاد پرنده خواهید بود بدون ترس به سمت شما آمده تا غذای خود را از شما دریافت کنند.