قارتال نیوز گزارش می دهد؛

ایجاد اشتغال پایدار با احیای واحد های تولیدی راکد در آذربایجان غربی

راه اندازی دوباره واحدهای صنعتی و تولیدی راکد و رفع موانع پیش روی آن‌ها در استان آذربایجان غربی خیز بسیار موثری در تحقق جهش تولید، رونق صادرات و افزایش اشتغال پایدار خواهد بود که بایستی در اولویت مسئولان مربوطه قرار گیرد.
به گزارش خبرنگار قارتال نیوز، بیکاری ناشی از تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی یکی از مشکلات کنونی کشور و آذربایجان غربی در دو سال اخیر بوده است که بدون شک فعال شدن این واحدهای راکد و نیمه تعطیل تاثیر بسزایی در برعکس کردن این روند، به دنبال خواهد داشت.

تحریم‌ها، بیماری کرونا، نرخ مواد اولیه، سود بالای بانک‌ها، نبود بازار و صادرات از عواملی هستند که توانستند در طول دو سال گذشته، چرخ صنعت و تولید را از حرکت باز دارند.

حفظ واحدهای صنعتی و تولیدی موجود و حمایت از واحدهای صنعتی غیرفعال و بازگرداندن آنها به چرخه تولید، باید در اولویت های اصلی دولت سیزدهم قرار گیرد، چرا که احیای این واحدها به عنوان راهکاری موثر در راستای توسعه کشور است که می‌تواند به اقتصاد این استان نیز رونق بیش از پیش ببخشد.

آذربایجان غربی بیش از ۲۴ شهرک و ناحیه صنعتی دارد و این نواحی ظرفیت مناسبی برای تحرک چرخ اقتصادی به شمار می‌رود و در این بین ۵۷۵ واحد صنعتی در این نواحی شناسایی شده که نیازمند توجه بیش از پیش دولت برای احیاء هستند.

بررسی مشکلات ۳۲۰۰ واحد تولیدی در آذربایجان‌غربی

رِئیس اداره امور صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از اردیبهشت ۱۳۹۴ با تصویب و ابلاغ قانون رفع موانع تولید آغاز به کار کرده و در همین مدت با برگزاری بیش از ۸۸۰ جلسه، علاوه بر حل مشکلات بیش از یکهزار و ۳۰۰ واحد تولیدی در قالب بیش از سه هزار مصوبه، نسبت به بررسی سه هزار و ۲۰۰ درخواست پرداخت تسهیلات واحدهای تولیدی نیز اقدام کرده است.

علی روشن میلانی تاکید کرد: تاکنون ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب سرمایه ثابت برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام، بازسازی و نوسازی، فعال سازی مجدد واحدهای راکد، افزایش سرمایه در گردش برای بالا بردن ظرفیت تولید واحدهای فعال از طریق بانک‌های عامل در قالب تسهیلات رونق تولید (از محل منابع داخلی بانک‌ها) و تسهیلات تولید و اشتغال (از محل منابع بند الف تبصره ۱۸) پرداخت شده است.

۵۷۵ واحد صنعتی نیازمند احیا در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه ۵۷۵ واحد صنعتی این استان نیازمند احیا هستند، افزود: برگرداندن این واحدهای صنعتی به چرخه تولید زمینه اشتغال بیش از پیش جوانان منطقه را فراهم می‌کند و به نوعی مشکل بیکاری در این منطقه تاحدودی حل و فصل می‌شود.

حسن حاتمی بیان کرد: راه اندازی این تعداد واحد تولیدی می‌تواند زمینه توسعه صادرات داخلی و خارجی و جذب سرمایه‌گذار را نیز فراهم کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: فقط طی سال جاری ۲۵ واحد صنعتی در این شهرک احیا و به مدار تولید بازگشته‌ است و زمینه فعالیت اکثر این واحدهای احیا شده در حوزه‌های صنایع غذایی، شیمیایی، فلزی و کانی غیرفلزی بوده است.

حاتمی افزود: احیای ۲۵ واحد تولیدی زمینه اشتغال برای ۴۵۰ نفر در آذربایجان‌غربی را فراهم کرده، که برای تحقق همین امر بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد واحدهای صنعتی در شهرک های آذربایجان‌غربی فعال است، گفت: از هزار و ۴۰۰ واحد به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان هم اینک هزار و ۵۰ واحد فعال است.

مشکلات ارزی مهم‌ترین مانع واحدهای تولیدی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: عامل اصلی رکود در واحدهای تولیدی و اقتصادی آذربایجان‌غربی مشکلات ارزی است.

غلامرضا بابایی، کمبود نقدینگی ارزی و مشکلات مربوط به نقل و انتقال ارز حاصل از صادرات را از عمده مشکلات واحدهای تولیدی استان عنوان کرد.

وی ادامه داد: مشکلات مالی و بانکی و نبود تجهیزات مدرن نیز از دیگر مشکلاتی است که گریبانگیر واحدهای تولیدی شده است زیرا مشکلات ارزی باعث شده که تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی با مشکل اساسی روبرو شود.

گزارش از:بیتا اختیاری