استاندار آذربایجان‌غربی:

باید موانع را از پیش روی سرمایه گذاران برداریم

چوزپه پرونه سفیر ايتاليا در جمهوری اسلامی ایران با محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، استاندار آذربایجان غربی در حاشیه امضای تفاهمنامه ۶۰ هزار میلیارد ریالی توسعه معادن آذربایجان غربی با شرکت ایمیدرو، گفت: تکلیف دولت به آذربایجان غربی برای ایجاد رشد اقتصادی ۹ درصدی در بخش معدن، بسیار مهم و نشان دهنده نگاه ویژه دولت سیزدهم به این استان است و باید با برنامه ریزی اصولی به این رقم در پایان سال دست یایبم.

محمدصادق معتمدیان افزود: ما نیز باید برای تحقق این امر با همه توان وارد شویم تا ضمن ارتقای رتبه استان، اشتغال جوانان را نیز شاهد باشیم.

وی در ادامه با اشاره به عقب افتادگی‌های بیش از چهار دهه‌ای این استان در حوزه سرمایه گذاری به ویژه در بخش معادن، خاطرنشان کرد: برای بهبود این وضعیت، باید کار جهشی به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر صورت گیرد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین تاکید کرد: عقب افتادگی موجود در این بخش را با روال عادی نمی‌شود جبران کرد بلکه باید کار جهشی را در دستور کار داشته باشیم.

معتمدیان یادآور شد: بهترین و بزرگترین معادن پلی متال در آذربایجان غربی قرار دارد و حتی در برخی موارد، رتبه یک منطقه را نیز یدک می‌کشیم، ولی کار قابل قبولی تاکنون در این حوزه انجام نشده است.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاران زیادی در راستای اجرای طرح‌های اکتشاف، تولید و فرآوری مواد معدنی در آذربایجان غربی اعلام آمادگی کرده‌اند که باید موانع را از پیش روی آنان برداریم.

استاندار آذربایجان غربی سهم اشتغال و ارزش افزوده بخش معدن در استان را زیر یک درصد اعلام کرده و ادامه داد: این رقم باید با کار کارشناسی، تسهیل صدور مجوز و سرمایه گذاری نهادهایی نظیر ایمیدرو، بهبود یابد که اولین گام در این خصوص، با امضای تفاهمنامه برداشته شد.

معتمدیان همچنین با اشاره به لزوم همراهی و همکاری نهادهای دخیل استانی برای اجرایی شدن هرچه سریعتر این تفاهمنامه، اظهار کرد: مجوزهای لازم باید در سریعترین زمان ممکن ارائه شود تا کار توسعه معدنی استان را آغاز کنیم.

رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در قالب این تفاهمنامه بیشتر به موضوع اکتشاف پهنه‌های بسیار غنی تمرکز خواهد شد، گفت: معدن، یکی از بیشترین ارزش افزوده ها را دارد و با سرمایه گذاری مناسب اکتشافی روی آن، می‌توان درآمد عظیمی را ایجاد کرد.

وجیه الله جعفری همچنین بر توجه به موضوع سنگ‌های تزئینی تاکید کرد و افزود: باید با مطالعه مناسب، بهترین نوع کارخانه سنگ بری با توجه به وضعیت سنگ‌های این استان، اجرایی شود که البته جلسات کارشناسی در این خصوص بسیار ضرورت دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: ما معتقد به اثرگذاری در راستای توسعه پهنه‌های معدنی هستیم و با همه توان برای توسعه این پهنه‌ها در آذربایجان غربی نیز برنامه ریزی خواهیم کرد.

تفاهمنامه ۶۰ هزار میلیارد ریالی توسعه معادن استان دیشب با حضور محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی و وجیه الله جعفری رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به امضا رسید.

در این تفاهمنامه علاوه بر سرمایه گذاری در راستای بهبود زیرساختی مسیرهای منتهی به معادن و مراکز فرآوری مواد معدنی در سه پهنه تکاب، پیرانشهر و مهاباد، توسعه معادن در بخش‌های مختلف از جمله معادن طلا و تیتان استان مورد توافق قرار گرفت.