برداشت کلزا از مزارع آذربایجان‌غربی آغاز شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: برداشت کلزا از سطح چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از مزارع استان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، خسرو شهبازی، با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها افزایش ۱۰۰ درصدی کلزا در استان پیش بینی می شود، افزود: میزان تولید این محصول در سال جاری ۱۳ هزار تن پیش بینی شده است.

شهبازی با اشاره به اینکه درسال زراعی جاری سطح زیر کشت کلزا در مقایسه با سال گذشته که ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار بود ، افزایش ۱۰۰ درصدی دارد، اضافه کرد: بیشترین سطح زیر کشت کلزا مربوط به شهرستان های نقده، بوکان، پلدشت و میاندوآب است.

وی ادامه داد: کار برداشت توسط ۴۸ دستگاه کمباین مجهز به هد برداشت انجام می شود و قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا در سال جاری با حداکثر ۲ درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت ۳۵۰ هزار ریال تعیین شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: امسال خرید دانه های روغنی توسط بخش خصوصی و با مباشرت سازمان تعاون روستایی و در هفت مرکز خرید در شهرستانهای پلدشت، ارومیه، نقده، پیرانشهر، بوکان، میاندوآب ، شاهیندژ انجام می شود.

شهبازی بیان کرد: پیش بینی می شود علاوه بر کلزا، یک‌هزار و ۲۹۰ تن سایر دانه های روغنی از جمله گلرنگ، کاملینا، کنجد و آفتابگردان روغنی نیز در استان برداشت شود.

وی گفت: خرید کاملینا در ۲ مرکز خرید پلدشت و میاندوآب در حال انجام است و قیمت خرید هر کیلوگرم کاملینا ۳۳۰ هزار ریال و قیمت هر کیلوگرم گلرنگ ۳۲۰ هزار ریال است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: زراعت کلزا نه تنها صرفه اقتصادی مناسبی برای کشاورزان دارد بلکه باتوجه به کاهش عوامل خسارت زای غلات دانه ریز و اصلاح شرایط خاک به عنوان بستر مناسب برای کشت سال آینده، یکی از بهترین محصولات برای ایجاد تناوب کشت در زمین های زراعی به شمار می رود.