تهیه دو پرونده ثبتی میراث ناملموس در آذربایجان غربی

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی از تهیه پرونده ثبتی دو میراث ناملموس استان با عنوان زندگی و کوچ عشایر جلالی و مراسم کوسه به داس خبر داد.
به‌گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، حسن سپهرفر، معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی از تهیه پرونده ثبتی دو میراث ناملموس استان با عنوان زندگی و کوچ عشایر جلالی و مراسم کوسه به داس خبر داد و اظهار کرد: با توجه به ضرورت‌های توجه همگانی به موضوعات میراث ناملموس و اعلام برخی از میراث ناملموس در خطر استان این دو پرونده برای طرح مجدد در همایشی که برای این منظور در روزهای آتی برگزار خواهد شد، به تهران ارسال شد.

وی افزود: در این پرونده‌ها بیشتر به نحوه پاسداری، حفاظت و احیا توسط دستگاه‌های مربوطه اشاره شده است.

سپهرفر ادامه داد: آذربایجان غربی ۵۰ اثر ثبتی میراث ناملموس اعم از تعزیه و شبیه قتل امام، گچ نیم‌پخت و نیم‌کوب تخت سلیمان، مهارت چاقو سازی و ریزه‌کاری و منبت چوب، طب سنتی، فن تهیه دوشاب، مهارت تنورسازی، انواع غذاهای محلی مانند گوزلمه، ایران‌آشی، ساچ قوورماسی، انواع بازی‌های سنتی مانند: داما، قورد قویون، دوز دوز، بئش داش، مهارت دوخت لباس‌های سنتی، آشیقلار و موسیقی سنتی آذربایجانی، بیت و حیران کردی و …را  در فهرست آثار ملی و منطقه‌ای دارد.

وی گفت: از این میان یک اثر آیین‌های زیارتی قره‌کلیسا چالدران به عنوان اثر ملی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.