وزیر جهاد کشاورری ؛

دغدغه صادرات سیب درختی رفع شده است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دغدغه صادرات سیب درختی آذربایجان غربی رفع شده است و با صحبت‌هایی که با کشورهای هدف انجام شده، مسیر صادرات هموار شده که این روند همچنان استمرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری فارتال نیوز ، وزیر جهاد کشاورزی در تشریح این خبر گفت: دغدغه صادرات سیب درختی آذربایجان غربی رفع شده است و با صحبت‌هایی که با کشورهای هدف انجام شده، مسیر صادرات هموار شده که این روند همچنان استمرار دارد.

سید جواد ساداتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ارومیه افزود: از ۸۰۰ هزار تن سیب درختی آذربایجان غربی، ۲۸۰ هزار تن باقی مانده است که ۱۵۰ هزار تن ممتاز صادراتی است.

وی با بیان اینکه مسوولان و متولیان امر برای بازارهای جدید خارجی در حال مذاکره هستند، اظهار کرد: برای خرید میوه شب عید نیز در تلاش هستیم و برنامه ریزی مطلوبی شده و با برنامه ریزی های انجام شده درصدد توزیع هوشمند بخش وسیعی از میوه شب عید هستیم.

وی ادامه داد: سیب و مرکباتی که برای شب عید خریداری شده باکیفیت بوده و طبق ضوابط و شرایط خریداری شده است و دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد چرا که برتک تک مولفه های آن ستاد تنظیم بازار نظارت دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خرید تضمینی سیب صنعتی در استان با موفقیت به میزان ۴۲ هزار تن خریداری شد و قیمت بازار را تعدیل کرد، اضافه کرد: مبلغ و بهای آن کامل به میزان ۶۴۰ هزار تن نیز پرداخت شد.

ساداتی نژاد ادامه داد: تولید قراردادی از سال آینده در زمینه سیب درختی توسط سازمان تعاون روستایی اجرا می شود و در باره سیب ممتاز و با کیفیت نیز تصمیماتی اخذ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با کمک استانداری راه اندازی پایانه صادراتی پیگیری می شود، گفت: در زمینه برندسازی و صادرات عسل نیز مقرر شد تا کارهایی انجام شود و برای توسعه و ایجاد صنایع سورتینگ و بسته بندی نیز مقرر شد تا تسهیلات لازم تامین شود.