رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی مستلزم داشتن گواهینامه رانندگی است

سرهنگ کرمی اسد: راکبین انواع موتورسیکلت ها باید دارای گواهینامه رانندگی موتورسیکلت باشند و در این میان هیچ تفاوتی بین موتورسیکلت های کاربراتوری، انژکتوری و برقی به لحاظ ضرورت داشتن گواهینامه رانندگی برای راننده آن وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، سرهنگ احمد کرمی اسد رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: اخیرا در فضای مجازی کلیپی مبنی بر اینکه “استفاده از موتورسیکلت های برقی نیازی به گواهینامه ندارد” منتشر گردیده است.

کرمی اسد اظهار داشت: به استناد ماده ۱ آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی مصوب سال ۱۳۹۰ هیات محترم وزیران، رانندگی با هرنوع وسیله نقلیه موتوری زمینی مستلزم داشتن گواهینامه رانندگی متناسب با آن وسیله است.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور با تاکید بر اینکه موتورسیکلت ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند افزود: راکبین انواع موتورسیکلت ها باید دارای گواهینامه رانندگی موتورسیکلت باشند و در این میان هیچ تفاوتی بین موتورسیکلت های های کاربراتوری، انژکتوری و برقی به لحاظ ضرورت داشتن گواهینامه رانندگی برای راننده آن وجود ندارد.

سرهنگ کرمی اسد گفت: مطابق ماده ۷۲۳ قاون مجازات اسلامی(تعزیرات) رانندگی بدون داشتن گواهینامه با هرنوع وسیله نقلیه خودرویی و موتوری تخلف نبوده بلکه جرم محسوب می گردد و همکاران بنده درصورت مشاهده، ضمن متوقف کردن وسیله نقلیه، متخلف را به مراجع قضایی معرفی می نمایند.

وی در خصوص شرایط دریافت گواهینامه موتورسیکلت اظهار داشت: داشتن ۱۸ سال تمام، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع صلاحیت دار پزشکی، ارائه گواهی طی دوره های آموزش نظری و عملی از آموزشگاه ها و یا مراکز مجاز آموزش رانندگی، قبولی در آزمون های تئوری و مهارت عملی از شرایط لازم برای اخذ گوهینامه موتورسیکلت می باشد.

کرمی اسد در پایان بیان داشت: در سراسر کشور بیش از ۱۸۰ آموزشگاه رانندگی موتورسیکلت وجود دارد که هموطنان عزیز می توانند با مراجعه به این آموزشگاه ها فرایند دریافت گواهینامه موتورسیکلت را طی نمایند.