سالانه ۱۰ هزار تن گیلاس از آذربایجان غربی صادر می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: هشت تا ۱۰ هزار تن از گیلاس تولیدی در استان علاوه برتامین نیاز داخلی همه ساله به کشور‌های حاشیه خلیج فارس و سایر کشور‌های همسایه صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، خسرو شهبازی افزود: پیش‌بینی می‌شود که امسال ۲۸ هزار تن گیلاس از باغات آذربایجان‌غربی برداشت و روانه بازار‌های مصرف داخلی و خارجی شود.

شهبازی اظهار کرد: این استان با دارا بودن بیش از ۱۲۶ هزار هکتار باغ از انواع درختان میوه هسته دار، دانه دار و دانه ریز و گلخانه‌ای با تولید بیش از۱.۹ میلیون تن انواع میوه علاوه برتامین نیاز مصرفی داخل استان به سایر استان‌ها و کشور‌ها نیز از انواع محصولات تولیدی صادر می‌کند.

وی با بیان اینکه این استان دارای سه هزار و ۹۰۰ هکتار باغ گیلاس است، اضافه کرد: از این مساحت سه هزار و ۷۰۰ هکتار بارور و مابقی غیرباور بوده که پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۲۸ هزار تن گیلاس از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود.

شهبازی ادامه داد: درخت گیلاس از جمله درختان میوه مناطق معتدله و سرد به شمار رفته و مقاوم به سرماست و در مقایسه با سایر درختان میوه هسته دار محصول آن زودتر به مرحله برداشت می‌رسد.

وی بیان کرد: عمده شهرستان‌های تولید کننده گیلاس در استان شامل ارومیه، اشنویه و خوی بوده و در مهاباد و بوکان نیز مقداری گیلاس سالیانه تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه رقم عمده کشت شده در استان تک دانه است، افزود: این رقم بازار پسند بوده و در کنار آن رقم گیلاس خوشه‌ای و سایر ارقام سفید رضائیه و صورتی لواسان نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

شهبازی افزود: سیاست وزارت جهاد کشاورزی استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کمی وکیفی محصول را رقم زد.