ایران 2 - لبنان صفر؛

شکار لبنان، آخرین پرده از نمایش یوزها/ در انتظار ناکامی کره

تیم ایران با پاس‌های فوق العاده کنعانی‌زادگان و ضربات تمام کننده عالی سردار آزمون و علیرضا جهانبخش این تورنمت را با پیروزی خانگی به پایان رساند.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز،تیم ملی ایران در روزی که حمایت هواداران خود را در ورزشگاه امام رضا داشت موفق شد به خوبی صاحب توپ و میدان باشد و با استفاده از موقعیت‌هایش دو بار دروازه حریف خود را باز کند.

ایران با توجه به شکستی که در بازی قبل مقابل کره جنوبی داشت فقط برای پیروزی در این دیدار پا به زمین گذاشت و توانست برنامه‌های خود را پیاده کند.تیم ملی ایران فرصت چندانی به لبنانی‌ها نداد و روی پاس‌های حساب شده پشت مدافعان، حسابی حریف خود را آزار داد.

ایران با این نتیجه به هشتمین برد خود در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی دست یافت و ۲۵ امتیازی شد. شاگردان اسکوچیچ حالا برای صدرنشین ماندن منتظر نتیجه بازی کره با امارات و لغزش شاگردان پائولو بنتو خواهد ماند.

دور نهایی انتخابی جام جهانی/ سه‌شنبه 1401/01/09 ساعت 16/ ورزشگاه امام رضا/ تعداد تماشاگران: بیش از 10 هزار نفر

تیم داوری: فو مینگ، شی ژانگ  کائو یای و ما نینگ

ترکیب تیم ملی ایران:
علیرضا بیرانوند
حسین کنعانی‌زادگان
سیدمجید حسینی
صادق محرمی(۸۸- دانیال اسماعیلی‌فر)
امید نورافکن
سعید عزت اللهی(۴۶-میلاد سرلک)
احمد نوراللهی
علیرضا جهانبخش (۸۶- امیرحسین حسین زاده)
اللهیار صیادمنش(۴۶-مهدی مهدی پور)
علی قلی‌زاده (۷۳- مهدی ترابی)
سردار آزمون

ترکیب لبنان:
مصطفی مطر
ماهر صبرا
نور منصور( ۱۳- حسن چایتو)
حسین زین
جوان اومری
محمدعلی الدهینی
هلال الحلوه(۷۱-کریم درویش)
محمد حیدر (۸۸- ربیع عطایا)
محمد قدوح (۷۱- مهدی الزین)
جهاد ایوب
حسین الدر

 

اخطار ها:
سعید عزت اللهی(۱۴) از ایران
محمد قدوح (۳۱) و محمد حیدر (۴۱) از لبنان

 

شرح گل:
ایران یک – لبنان صفر ( دقیقه ۳۵: سردار آزمون): پاس عالی و منحصر به فرد کنعانی‌زادگان با فرار سردار آزمون به پشت محوطه همراه شد و سردار با یک ضربه دقیق دروازه لبنان را فرو ریخت.

ایران دو – لبنان صفر (دقیقه ۷۲: علیرضا جهانبخش): پاس قطری بلند و فوق العاده کنعانی از زمین ایران فرصت مناسبی نصیب ایران کرد و علیرضا جهانبخش با یک استپ تماشایی و ضربه فکر شده دروازه میهمان را باز کرد.

 

شرح بازی:
نیمه اول: این مسابقه در دقایق ابتدایی متعادل دنبال می‌شد و ایران با بازی مالکانه سعی در رسیدن به دروازه حریف داشت. حرکات ترکیبی پشت محوطه و شوت‌های ملی پوشان ایران راهی به دروازه مصطفی مطر پیدا نمی‌کرد تا در نهایت کنعانی با یک پاس خلاقانه و تحسین برانگیز گره را باز کند. کنعانی آزمون را در محوطه صاحب توپ کرد و سردار قدر پاس مدافع آخر ایران را با گلزنی دانست. در ادامه لبنانی‌ها سعی در جبران این گل خورده داشتند و دو موقعیت در دقایق پایانی نیمه اول به دست آوردند که یکی از انها را بیرانوند مهار کرد و دیگری از بالای دروازه به شکل خطرناک به بیرون رفت. درگیرانه بودن بازی در این نیمه باعث شد داور چینی سه بار از کارت زرد خود استفاده کند.

نیمه دوم: این نیمه با حمله لبنانی‌ها و شوتی که از کنار دروازه بیرانوند به بیرون رفت، آغاز شد. اسکو بین دو نیمه مهدی پور و سرلک را به بازی فرستاد تا نبض میانه زمین در اختیار قرمزپوشان ایران قرار بگیرد. تیم ملی در این نیمه نیز مالکیت توپ را در اختیار داشت و با پاس‌های سریع و کارهای ترکیبی بارها برای رسیدن به دروازه مصطفی مطر تلاش کرد. کنعانی که در نیمه اول یک پاس گ زمینی داده بود این بار از زمین ایران یک ارسال عالی به پشت مدافعان لبنان انجام داد و جهانبخش با کنترل و ضربه‌ای هنرمندانه دروازه حریف را در نیمه دوم فرو ریخت. لبنان علی‌رغم عقب بودن حرفی برای گفتن نداشت و باقی حملات ایران نیز به موقعیت‌های خیلی خطرناک تبدیل نشد تا بازی با نتیجه دو بر صفر پایان یابد. ترابی، حسین زاده و اسماعیلی‌فر نیز سه تعویضی دیگر ایران بودند و این بازیکنان که پیش‌تر فرصت کمتری یافته بودند دقایقی در زمین حضور داشتند.

 

دقایق حساس: 

دقیقه ۱۴: دو خطای پشت سر هم از عزت اللهی گرفته شد و داور چینی او را با کارت زرد جریمه کرد که باعث تعجب هافبک ایران شد.
دقیقه ۱۹: شوت جهانبخش با واکنش مصطفی مطر راهی کرنر شد.
دقیقه ۳۱: ضربه نورافکن از پشت محوطه پس از برخورد به مدافع لبنان برگشت داده شد.
دقیقه ۴۴: ضربه قدوح با جایگیری مناسب بیرانوند در اختیار گلر ایران قرار گرفت.
دقیقه ۴۵: فرصت خطرناک برای لبنان که شوت زین به شکل خطرناک به بیرون رفت.
دقیقه ۴۹: ضربه مهاجم لبنان از پشت محوطه خطرناک از کنار دروازه بیرو به بیرون رفت.
دقیقه ۵۵: فرصت برای ایران روی حرکت سریع آزمون که توپ در نهایت به جهانبخش رسید و شوت او به راحتی برگشت داده شد.
دقیقه ۵۸: ضربه جهانبخش از روی ضربه ایستگاهی مستقیم به بیرون رفت.
دقیقه ۷۸: فشار و حملات پر تعداد ایران با برخورد توپ سردار به مدافعان برگشت داده شد.
دقیقه ۹۰: فرصت برای ایران که مطر در دو ضرب شوت نورافکن را در اختیار گرفت.

حواشی:

*ایران در این بازی خانگی لباس دوم و قرمز رنگ خود را پوشید.
*آخرین حضور بیرانوند در ترکیب ایران به بازی رفت مقابل لبنان برمی‌گشت و علیرضا بار دیگر در دیدار برابر لبنان فیکس شده است.
* لبنان در همان دقایق اولیه با مصدومیت نور منصور مجبور به تعویض شد.
*مرتضی پورعلی‌گنجی، وحید امیری و کریم انصاری‌فرد از لیست این بازی خط خوردند.
*جهانبخش با پایان بیماری کرونایش به ترکیب ایران بازگشت و بازوبند را نیز به بازو بست.
*در حالی که ۲۰ دقیقه از آغاز بازی ایران – لبنان گذشته بود پشت درب های ورزشگاه امام رضا ازدحام وجود داشت و تماشاگران در حال ورود به استادیوم بودند.
*درب جایگاه ۱۴ و ۱۵ که پشت دروازه تیم ایران قرار دارد نیز حین بازی باز شد تا تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه فراتر از ۱۵ هزار نفر به نظر برسد.
*باوجود امکان خرید بلیت صندلی های زیر جایگاه و دو طرف آن از طریق سامانه بلیت فروشی در روز گذشته، بیشتر صندلی‌های این بخش از ورزشگاه خالی بود.
*اسکوچیچ در بین دو نیمه سرلک و مهدی‌پور، دو هافبک پرسپولیس و استقلال را به بازی فرستاد تا ایران در جنگ‌های میانه میدان برتری داشته باشد.
*سردار آزمون در دقایق اولیه نیمه دوم تصمیم گرفت کفش‌های خود را عوض کند و لحظاتی در جریان بازی نبود.
*میلاد سرلک در غیاب کریم انصاری‌فرد شماره 10 را به تن کرده که سال‌ها کریم آن را در اختیار داشته است.