عاشیق های ارومیه به استقبال مسافران نوروزی رفتند

هنرمندان عاشیق شهرستان ارومیه با برنامه‌ریزی «کانون عاشیقای حوزه هنری آذربایجان غربی»، همزمان با نوروز ۱۴۰۱شمسی با اجرای موسیقی های محلی به استقبال مسافران نوروزی در ارومیه رفتند.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، در این برنامه که با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار می‌شود ۱۸ نفر از هنرمندان عاشیق طی ۹ روز برای مسافران نوروزی در مکان های تاریخی و فرهنگی کلانشهر ارومیه موسیقی مکتب عاشیقی ارومیه را اجرا می‌کنند.

بر این اساس مدرسه هدایت، مدرسه ۲۲ بهمن، سه گنبد، موزه باستانشناسی ارومیه و بازار تاریخی این کلانشهر مرزی از مکان‌های تاریخی هستند که هنرمندان کانون عاشیقهای حوزه هنری استان آذربایجان غربی در آن حضور دارند و مسافران نوروزی را با بخشی از موسیقی محلی شهرستان ارومیه آشنا کرده و دقایق به یاد ماندنی را در خاطرات مسافران ثبت می‌کنند.

«موسیقی مکتب عاشیقی ارومیه» یکی از جاذبه های مهم هنری و از قدیمی ترین و دست نخورده ترین مکتب های موسیقی در ایران و خاورمیانه است که در سال ۱۳۹۲ شمسی به شماره ۱۶۵ در فهرست میراث ناملموس ایران به نام شهرستان ارومیه ثبت شده است.