آغاز حلقه گذاری پرندگان در زیستگاه های استان آذربایجان غربی

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان از آغاز حلقه گذاری پرندگان در زیستگاه های آبی و خشک جوجه آور استان آذربایجان غربی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، عزیز عطایی گفت: حلقه گذاری پرندگان آبزی شامل  گونه های کفچه نوک و کاکایی ارمنی در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه با حضور کارشناسان حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، از امروز آغاز شده است و طی روزهای آتی نیز در تالاب های استان و جزایر سد بوکان این طرح ادامه خواهد داشت.

عطایی با اشاره به نحوه انجام حلقه گذاری افزود: تعدادی از جوجه های پرندگان که از رشد کافی برخوردار بوده اند، زنده‌گیری و حلقه های خاص هر گونه، با شماره یا کدهایی به همراه نام کشور به یکی از پاها یا بال پرنده وصل شده  و پرنده در زیستگاه رهاسازی می‌شود.

وی ادامه داد: تمامی کشورها متعهد به عودت حلقه‌ها در صورت یافتن لاشه پرندگان و یا خود حلقه‌ها در صورت از بین رفتن لاشه پرنده به کشور مبدا هستند.

عزیز عطایی با بیان اینکه  اطلاعات مهمی از روی حلقه‌های دریافتی حاصل می شود، گفت: تعیین مسیرهای مهاجرت پرندگان، شناخت مناطق زمستان گذرانی و مناطق تولید مثل آنها، تعیین مسافت و چگونگی مهاجرت در گروه های سنی مختلف پرندگان ، عوامل تهدید، زیستگاه‌های ثانوی و سایر اطلاعات مربوط به انواع پرندگان قابل دسترسی است.

وی با اشاره به اینکه هر ساله بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ حلقه گذاری برای پرندگان استان انجام می شود، اظهار کرد: بیشترین حلقه گذاری برای پرنده کاکایی در زیرگونه های کاکائی ارمنی و صورتی انجام می‌گیرد.

به گزارش قارتال، آذربایجان غربی با داشتن ۴۰ تالاب فصلی و دائمی ثبت شده ، ۶ تالاب بین المللی عضو کنوانسیون رامسر و  پارک ملی دریاچه ارومیه که به عنوان ذخیره گاه زیستکره ثبت شده است، از مهمترین مسیرهای مهاجرتی پرندگان در کشور است و حضور بیش از ۳۰۰ گونه پرنده در این استان ثبت شده است‌ که بصورت فصلی یا دائمی در زیستگاه های این استان زیست می کنند.