معرفی چشمه های اطراف تبریز

شهر تبریز دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است. در این بخش به معرفی چشمه های اطراف تبریز می پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، در این گزارش به معرفی شهر تبریز و چشمه های اطراف تبریز می پردازیم. تبریز یکی از قدیمی ترین شهر های ایران محسوب می شود به طوری که این شهر بیش از ۴۵۰۰ سال دارای قدمت است. این شهر از سمت شما به رشته کوه بابا باغی و از سمت جنوب به رشته کوه سهند راه دارد. شهر تبریز دارای جاذبه های تاریخی، گردشگری و طبیعی بسیاری است. به طوری که سالانه مردمان بسیاری جهت دید و بازدید و همچنین تفریح به این شهر سفر می کنند. همچنین توریست های بسیاری از سراسر جهان جهت آشنا شدن با تمدن ایران و جاذبه های گردشگری آن به شهر زیبا و کهن تبریز سفر می کنند.

در اطراف شهر تبریز می توانید جاذبه های طبیعی فراوانی پیدا کنید. بهترین چشمه های ایران را می توانید در اطراف تبریز پیدا کنید. چشمه های آب گرم دارای خاصیت درمانی بسیاری هستند. یکی از روش های درمانی طب سنتی، استفاده از چشمه های آب گرم است. یکی از فواید استفاده از این چشمه ها، کاهش درد های مفصلی است. در اطراف تبریز چشمه های آب گرم طبیعی بسیاری واقع شده است. این چشمه ها می توانید در شهرستان های اطراف تبریز مشاهده کنید. کندوان، مراغه، هریس، هشترود، عجب شیر، آذرشهر از شهرستان های اطراف تبریز هستند که دارای چشمه آّب گرم هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از چشمه های اطراف تبریز می پردازیم.

معرفی چشمه آب گرم گرگه از چشمه های اطراف تبریز

از چشمه های اطراف تبریز می توان به چشمه آب گرم گرگه اشاره کرد. این مکان زیبا و دیدنی در روستای گرگه واقع شده است. نام این چشمه برگرفته از روستای گرگه است. دمای این چشمه حدود ۲۲ درجه سانتی گراد است و آب آن در حال جوشیدن است. گسل اصلی تبریز و تعدادی گسل کوچک که در اطراف آن وجود دارند، علت اصلی به وجود آمدن این جاذبه زیبا و طبیعی هستند. گسل های اصلی تبریز از بخش شمالی این چشمه می گذرند. آب این چشمه به علت داشتن سولفات، کلسیم و کلر برای آبیاری زمین های کشاورزی مناسب هستند.

آشنایی با چشمه آّب گرم لیقوان

چشمه آب گرم لیقوان یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز است. این مکان زیبا و دیدنی در روستای سفید خانه واقع شده است. آتشفشان سهند، علت تشکیل این چشمه آب گرم است. به دلیل اینکه آتشفشان سهند دلیل به وجود آمدن چشمه آب گرم لیقوان است، دمای آب آن حدود ۳۲ درجه سانتی گراد می باشد. آب این مکان دارای سولفات کلسیم و کلر است.

معرفی چشمه آب گرم حمام از چشمه های اطراف تبریز

چشمه آب گرم حمام که در جاده اهر قرار دارد یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز است. در بخش شمال غربی به جنوب شرقی تبریز گسلی وجود دارد که علت پدید آمدن این مکان است. آب این چشمه از شکاف سنگ های آتشفشانی تامین می شود. در آب این مکان سولفات و کلر به مقدار فراوان یافت می شود.

چشمه های اطراف تبریز

آشنایی با چشمه آب گرم قلعه کندی

در این بخش به معرفی یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز می پردازیم. چشمه آب گرم قلعه کندی یکی از جاذبه های طبیعی اطراف تبریز است. در بخش شمال غربی چشمه آب گرم حمام که در بخش قبلی به معرفی آن پرداختیم، این چشمه واقع شده است. دمای آب این مکان زیبا حدود ۴۵ درجه سانتی گراد است. آب این چشمه از سنگ های آذرین بیرون می آید. گسلی در شمال غرب به جنوب شرق تبریز قرار دارد که علت به وجود آمدن این چشمه است. آب این مکان دارای سولفات و کلر است. این چشمه به دلیل اینکه در موقعیت جغرافیایی خوبی واقع شده است، سالانه گردشگران توریست های بسیاری از آن بازدید می کنند.

آشنایی با چشمه آب گرم تعلق یکی از چشمه های اطراف تبریز

چشمه های اطراف تبریز از مهم ترین جاذبه های طبیعی این شهر به حساب می آیند. در اطراف تبریز چشمه های بسیاری وجود دارد، که یکی از آنها چشمه آب گرم متعلق است. در جاده ی کلیبر به آبش احمد، می توانید این مکان زیبا و دیدنی را مشاهده کنید. نام دیگر این مکان چشمه ی آبش است. آب این مکان از طریق لوله های سیمانی تامین می شود. دمای آب چشمه متعلق حدود ۶۰ درجه سانتی گراد است. این چشمه نسبت به سایر چشمه های اطراف تبریز، معروف تر می باشد و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. این چشمه در سازمان جهانی یونسکو به عنوان یکی از مکان های گردشگری پرجاذبه ثبت شده است.

چشمه های اطراف تبریز

چشمه آب گرم تاپ تاپان

چشمه تاپ تاپان یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز است. با گذر از جاده تبریز به سمت مراغه می توانید این مکان فوق العاده را مشاهده کنید. یک حوض طبیعی و کانال های اطراف آن منبع اصلی تامین آب این چشمه هستند. آب این مکان جزو آب های معدنی محسوب می شود و همچنین دارای بی کربناته کلسیک و منیزیم گازدار است. دمای آب آن حدود ۲۳ درجه سانتی گراد است.

امید است اطلاعات جامع و مفیدی درباره ی چشمه های اطراف تبریز به دست آورده باشید. اگر قصد سفر به شهر زیبا و دیدنی تبریز را دارید، جهت بازدید از چشمه های اطراف آن می توانید به مطالعه مطالب این مقاله بپردازید.