پزشکیان و جلیلی در کدام استان‌ها پیروز شدند؟ چرخش ۵ استان در دور دوم

مسعود پزشکیان توانست با کسب 16 میلیون و 384 هزار و 403 رای و پیشتازی در 17 استان، نهمین رییس جمهور ایران شود. سعید جلیلی، رقیب او نیز توانست در 14 استان حائز اکثریت آرا شود.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۱۵ تیرماه برگزار شد و ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ نفر به پای صندوق‌های رای رفتند. بر اساس این آمار میزان مشارکت ۴۹٫۷۵ درصد محاسبه شده است.

مسعود پزشکیان با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای معادل با ۵۳٫۷ درصد کل آرای ماخوذه به عنوان رییس دولت چهاردهم انتخاب شد. سعید جلیلی نیز با ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رای (معادل ۴۴٫۳ درصد) در رقابت با پزشکیان مغلوب شد. آرای باطله هم ۲ درصد کل آرا بود.

پس از شمارش ۲۴ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۵۸۵ آرای اخذ شده، مسعود پزشکیان با ۴۲٫۴ درصد آرا و سعید جلیلی با ۳۸٫۶ درصد آرا به ترتیب در جایگاه‌های اول و دوم قرار گرفتند و به دور دوم انتخابات که روز ۱۵ تیر برگزار خواهد شد، راه یافتند. در این گزارش به کاندیدای برنده‌ در استان‌های مختلف در سه دوره انتخابات دوقطبی اخیر نگاهی انداختیم.

مسعود پزشکیان در دور قبل و در مشارکت ۳۹٫۹ درصدی توانسته بود در ۱۶ استان حائز اکثریت آرا شود و ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۰۱ رای (۴۲٫۱۱ درصد آرا) کسب کند. سعید جلیلی نیز در رقابتی نزدیک در ۱۵ استان نامرد پیروز شد. او در دور اول توانسته بود با ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ رای (معادل ۳۸٫۳۰ درصد) نفر دوم شود.

در دور دوم انتخابات، شاهد افزایش سبد آرای مسعود پزشکیان و سعید جلیلی بودیم. مسعود پزشکیان توانست در ۱۷ استان حائز اکثریت آرا شود. سعید جلیلی نیز در ۱۴ استان نفر اول شد. در دور دوم انتخابات، نفر اول در ۵ استان تغییر کرد؛ سه استان از جلیلی به پزشکیان رسید و دو استان برعکس.

 

رای کدام استان‌ها برگشت؟

سعید جلیلی توانسته بود بیشترین آرای مردم استان‌های فارس، قزوین و مازندران را در دور اول بدست بیاورد؛ اما در دور دوم، رای اول این سه استان، مسعود پزشکیان بود.

همچنین استان‌های خراسان شمالی و لرستان که پزشکیان در دور اول، حائز اکثریت آرا در آنها شده بود، در دور دوم رای‌ اول‌شان به سعید جلیلی تغییر کرد. پزشکیان در دور اول تنها با ۲۷ رای بیشتر، نفر اول استان خراسان شمالی شده بود؛ در دور دوم اما جلیلی توانست با کسب ۴۹٫۷۳ درصد آرای این استان، به نفر اول خراسان شمالی بدل شود.