چهاردهمین جلسه شورای معدن استان برگزار شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی در حاشیه برگزاری چهاردهمین جلسه شورای معادن استان اظهار کرد: در حال حاضر ۲۱۷ محدوه اکتشافی، ۶۶ معدن دارای گواهی کشف معتبر و ۵۱۱ معدن دارای پروانه معتبر بهره برداری با ایجاد اشتغال برای ۶ هزار و ۷۵ نفر در سطح استان وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز ، غلامرضا بابایی گفت:حال حاضر ۲۱۷ محدوه اکتشافی، ۶۶ معدن دارای گواهی کشف معتبر و ۵۱۱ معدن دارای پروانه معتبر بهره برداری با ایجاد اشتغال برای ۶ هزار و ۷۵ نفر وجود دارد.

وی افزود: استان آذربایجان غربی از ۶۸ نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور بیشترین تنوع مواد معدنی از لحاظ تنوع ماده معدنی را در کشور می باشد که از این لحاظ جزو ۵ استان برتر کشور می باشد.

بابایی در چهاردهمین جلسه شورای معادن استان که به ریاست استاندار آذربایجان غربی در محل استانداری برگزار شد گفت: عمده موانعی که در مسیر معادن استان وجود دارد و مانع از فعالیت معدنی محسوب میشود مخالفت های دستگاه های ذیربط استان، معارضین محلی و وجود پوشش گیاهی است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اضافه کرد: تا کنون از کل محدوده های مورد استعلام از دستگاه های ذیربط برای انجام عملیات معدنکاری در استان فقط ۱۵ صدم درصد از کل مساحت درخواستی مورد تایید قرار گرفته است که این خود یک مانع جدی برای استفاده از ظرفیت معادن استان برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال می باشد.

معتمدیان استاندار آذربایجان غربی در این جلسه اظهار کرد: باید دلایل و علل مخالفت و عدم فعالیت معادن استان بصورت مصور و مستند جهت تصمیم گیری و ارائه راهکار جدی برای فعال سازی و رفع موانع در حوزه معادن ارائه گردد.

وی تصریح کرد: مدیران دستگاه های اجرایی و ذیربط در حوزه معادن استان که یکی از زمینه های بالفعل ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی استان می باشد راهکارهای گره گشایی ارائه کنند.

استاندار آذربایجان غربی عنوان کرد: مدیران باید از قوانین تفسیری منطقی و معقول داشته باشند که در راستای اشتعالزایی و توسعه اقتصاد استان تاثیر گذاری داشته باشد.

در این جلسه مشکلات و درخواست های برخی از بهره برداران معادن مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت و در راستای حل مشکلات مطروحه تصمیماتی اتخاذ و مورد تصویب اعضای شورای معادن استان واقع شد.