۱۴۴طرح اقتصادی و تولیدی کشاورزی آذربایجان غربی در دهه فجر آماده بهره برداری و کلنگ زنی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت:همزمان با گرامیداشت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 142 پروژه اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی استان با صرف اعتباری بالغ بر 16 هزار میلیارد ریال در سراسر استان به بهره برداری می‌ رسد و یک پروژه گلخانه ای 50 هکتاری در شهرستان خوی و واحد پرورش مرغ تخمگزار 30 هزار قطعه ای در شهرستان اشنویه نیز آماده کلنگ زنی شده است.

به گزارش پایگاه خبری قارتال نیوز، خسرو شهبازی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت دهه مبارک فجربا بیان اینکه شعار دهه مبارک فجر امسال در بخش کشاورزی، “کشاورزی دانش بنیان ، پشتوانه رشد تولید و امنیت غذایی” نامگذاری شده است، افزود: با بهره برداری ازمجموع این۱۴۴ پروژه با صرف اعتباری بالغ بر۳۶ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال ، برای یکهزار و ۷۵۰ نفر اشتغال پایدارایجاد شده و ۲۳ هزار و ۶۰۸ خانوار نیز از عواید اجرای این طرح ها بهره مند می شوند.

وی افزود: از مجموع این پروژه ها، بیشترین پروژه مربوط به تعداد ۷۸ طرح در بخش آب و خاک و امور فنی و مهندسی به منظور مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی و توسعه سیستم های نوین آبیاری با اعتبار بالغ بریکهزار و ۸۲ میلیارد ریال است که یکهزار و ۳۶ میلیارد ریال از این اعتبار از محل کمک های بلاعوض دولتی تامین شده است.

شهبازی تاکید کرد: تعداد ۱۵ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره برداری بخش کشاورزی استان، درزیر بخش معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی با صرف اعتبار بالغ بر۸ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال، با تعداد ۴۱۹ اشتغال پایدار آماده بهره‌برداری می‌باشد که این پروژه‌ها شامل ۲ واحد تولید اسانس (آب میوه و عرقیات گیاهی) و ۲ واحد تولید مکمل غذائی و یک واحد کشتارگاه صنعتی دام و ۳ واحد بسته بندی میوه و ۳ واحد پوره میوه و ۲ واحد بسته بندی انواع گوشت ، یک واحد سورتینگ بذر کدو و آفتابگردان یک واحد احداث سردخانه است.

وی اضافه کرد: تعداد ۱۱ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره برداری بخش کشاورزی استان، در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتبار بالغ بر ۴۷۸ میلیارد ریال، با تعداد ۱۱۹ اشتغال پایدارآماده بهره‌برداری است. این پروژه‌ها شامل ۵ مورد احداث ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و تامین آب شرب روستای عشایری و یک مورد بازسازی و مرمت ایلراه عشایری و … است.

وی ادامه داد: تعداد ۱۰ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره برداری بخش کشاورزی استان، در زیر بخش مدیریت تعاون روستایی با اعتبار بالغ بر ۶۳ میلیارد ریال، با تعداد ۱۳ اشتغال پایدارو ۱۳ هزار و ۳۰۵خانوار بهره ‌بردار آماده بهره‌برداری می‌باشد که شامل ۳ مورد احداث باسکول و یک مورد خرید تراکتور سنگین و ۲ مورد احداث واحد نانوایی و یک مورد احداث انبار ویک مورد ایجاد شرکت تعاونی زنان و یک مورد ایجاد روستا بازار و تجهیز کشتارگاه صنعتی مرغ خوی (خرید دستگاه یخ ساز قالبی) است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تعداد ۱۰ پروژه نیز درزیر بخش معاونت بهبود تولیدات دامی با اعتبار بالغ بر۴ هزار و ۴۷۶ میلیارد ریال، با تعداد ۸۶ اشتغال پایدار آماده بهره‌برداری می‌باشد.این پروژه‌ها شامل واحد مرغ تخم‌گذار و گوساله پرواری، گوسفند داشتی و یک واحد بره پرواری و ۵ واحد مرغداری گوشتی و یک واحد جایگاه دامی است.

وی افزود: تعداد ۶ پروژه از مجموع ۱۴۲ پروژه آماده بهره برداری بخش کشاورزی استان، در اداره کل امور عشایر با اعتبار بالغ بر ۲۲۲ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تعداد ۶ پروژه ، درزیر بخش معاونت بهبود تولیدات گیاهی با اعتبار بالغ بر ۶۰۵ میلیارد ریال، با تعداد ۷۳ اشتغال پایدارآماده بهره‌برداری می‌باشد.این پروژه‌ها شامل ۳ واحد انواع گلخانه و۲ واحد پرورش قارچ خوراکی۱ مورد احداث باغ پسته متمرکز است.

وی خاطر نشان کرد: تعداد ۴ پروژه از مجموع پروژه آماده بهره برداری بخش کشاورزی استان، در شرکت شهرک‌های کشاورزی با اعتبار بالغ بریکهزار و ۱۲۹ میلیارد ریال، با تعداد ۲۰۳ اشتغال پایدار، ۴۰۴ تثبیت اشتغال آماده بهره‌برداری می‌باشد که این پروژه‌ها شامل ۳ واحد شهرک کشاورزی و یک واحد شهرک دامپروری است.

شهیازی بیان کرد: تعداد ۲ پروژه مدیریت شیلات و آبزیان با اعتبار بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری می‌باشد که این پروژه‌ها شامل ۲ واحد پرورش ماهیان سردآبی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: یکی از برنامه‌هایی که براساس سیاست‌های کلی نظام و ابلاغی رهبر معظم انقلاب در دستور کار قرار گرفته تامین امنیت غذایی است که برای تحقق این مهم استفاده از ظرفیت شرکت های دانش‌بنیان‌ها برای مدرن سازی بخش کشاورزی و افزایش ضریب نفوذ علم و دانش در کشاورزان در دستور کار قرار دارد.

وی اهداف اصلی مجموعه مشارکت جدی در احیای دریاچه ارومیه، افزایش درآمد بهره‌ برداران، رونق تولید، رفع موانع سرمایه گذاری در این بخش و تامین امنیت غذایی مردم و به طور کلی توسعه کشاورزی پایدار در استان عنوان کرد.

شهبازی افزود: ایران اسلامی پس از گذشت ۴۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی در بسیاری از عرصه‌ها به استقلال کامل رسیده است، به عنوان نمونه می‌توان به امنیت غذایی که امری حیاتی برای دوام یک کشور است، اشاره کرد که بخش بزرگ این موفقیت، مرهون تلاش‌های روستاییان و عشایران عزیز در عرصه کشاورزی و دامداری است.

وی در پایان از همه اصحاب رسانه در انعکاس به موقع اخبار و دستاوردهای بخش کشاورزی جهت تنویر افکار عمومی در طول یکسال اخیر قدر دانی کرد و ابراز امیدواری کرد این همدلی همچنان ادامه داشته باشد، چرا که خبرنگاران با قلمی که در دست دارند در افزایش همدلی، اتحاد مردم، مسئولان و همچنین آگاه سازی مردم سهم بسزایی دارند.